Делегация на Банката за развитие сред първите посетили на нова експозиция в Двореца Балчик

Pro News Dobrich

21.06.2026

Новата експозиция „Добруджанска младоженческа стая“ в Държавен културен институт „Културен център Двореца“ в Балчик посрещна своите първи гости още преди официалното си откриване.

Сред тях беше делегация на Банката за развитие на Съвета на Европа (CEB), която посети архитектурно-парковия комплекс в рамките на съпътстващата културна програма на Годишната съвместна среща на институцията за 2026 година. Тази година България е официален домакин на престижния международен форум.

По време на визитата гостите се запознаха с най-новото експозиционно пространство на Двореца, което представя градския бит в Южна Добруджа през 30-те и 40-те години на миналия век. Изложбата разказва историята на едно младо семейство в периода между традицията и модерността чрез автентични мебели, текстил, фотографии и предмети от всекидневието.

Експонатите са събрани благодарение на дарители и приятели на Двореца, които допринасят за съхраняването и популяризирането на културно-историческото наследство на Добруджа.

Като финансова институция, насочена към подкрепа на регионалното и социалното развитие, устойчивия туризъм и опазването на културното наследство, Банката за развитие на Съвета на Европа поставя специален акцент върху ролята на културните обекти за развитието на местните общности.

В този контекст Двореца и Университетската ботаническа градина в Балчик са представени като едни от емблематичните български обекти за висококачествен културен туризъм, които успешно популяризират страната пред международната общност.

Официалното откриване на експозицията „Добруджанска младоженческа стая“ предстои, а интересът към нея вече е факт, след като първите ѝ посетители бяха представители на една от водещите европейски финансови институции.

ВАШИТЕ СИГНАЛИ

Сигнализирай за проблеми в градската среда и нередности при разходване на публични ресурси.

Приложението agoradobrich.com осигурява единна точка за комуникация с гражданите, фирмите и институциите за подаване на неспешни сигнали във връзка с отклонения от нормалните условия на градската среда. Създадено е, за да осигури ефективна комуникация между гражданите и общинската администрация. Приложението работи 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата. Достъпът до него е безплатен.

Тук имате възможност да сигнализирате за проблеми на територията на общините от област Добрич, като опишете проблема, добавите илюстративни файлове и посочите местонахождението му.

  • Инфраструктура
  • Чистота
  • Обществен ред
  • Водоснабдяване

ЗА ПРОЕКТА

“Гражданите и бизнесът – гарант за по-ефективно местно управление“ е проект на „Про Нюз Добрич“ ЕООД по програма „Следващите 10 – в подкрепа на значими идеи през следващите десет години“ на Фондация „Америка за България“, направление „Добро управление на местно ниво“. Изпълнява се от „Про Нюз Добрич“ ЕООД в периода декември 2020 г. – юни 2022 г. Проектът цели насърчаване на публичността при разходването на публичните средства, ефективно противодействие на корупцията, поставяне на гражданите в центъра на всички демократични институции и процеси.