Валентин Сурталов от Крапец пробяга благотворително 161,5 км за 24 часа
Pro News Dobrich
28.06.2026
161 километра и 500 метра пробяга благотворително Валентин Сурталов от Крапец без прекъсване за 24 часа. Събитието започна в 9 часа в събота /27 юни/ от входа на Морската градина във Варна и приключи в неделя /28 юни/ в 9 часа на същото място. Сурталов бяга благотворително в подкрепа на каузата „Аз вярвам и помагам за още детски линейки и кувьози в помощ за децата на България“.
Валентин направи стотици обиколки на Морската градина и за пореден път предизвика себе си с благотворителна цел. Маршрутът му беше от входа на Морската градина, до Станчовата алея и малко по Крайбрежната алея. Нито жегата, нито нощта му попречиха да осъществи намерението си. През цялото денонощие в бягането се включваха и негови приятели, близки и хора, които подкрепят каузата.
За Радио Варна Валентин призна, че най-трудно е било към 2 часа през нощта. Тогава умората е била най-силна. Вдигнал температура заради нагряването на тялото от силното слънце през деня, но успял да преодолее неразположението и да пребори умората и продължил. Възстановяването ще е поне една седмица, сподели още бегачът. Благодари на приятелите си и всички хора, които го подкрепиха и бягаха през повечете време през изминалите 24 часа. Вярва, че хората трябва да се включват в повече благотворителни каузи и самият той инициира вече четвърта такава.
Незнаем дали повечете хора разбират този вид благотворителност – да дадеш нещо физическо от себе си за добра кауза - като това да подложиш тялото си на такова изпитание, споделиха за Радио Варна Митко Димитров и Павел Петров – най-близките приятели на Валентин и хората, които най-дълго бягаха с него. Надавят се Вальо да е пример за младите хора, които не само да правят лични постижения, но и да успяват да привлекат съмишленици с благотворителна кауза.
Възхищението си към успеха на Валентин Сурталов изрази и създателят на благотворителната кауза „Аз вярвам и помагам“ Владислав Николов, който не се включи в бягането, но беше през повечето време в основния подкрепителен пункт на входа на Морската градина.
„Аз съм вдъхновен. Това е момче на 22 години и той нито е инфлуенсър, нито е някой, който печели от бягането, нито има спонсор, който да го рекламира. Не знам дали хората осъзнаха, че едно 22 годишно момче се реши да бяга 24 часа без да спира в подкрепа на всички. И те трябваше само да дойдат, да го подкрепят и да оставят някакво дарение като уважение. Да му стиснат ръката, да кажат: „Ние сме с теб. Браво, момче, ти си пример!“. Очаквах повече – наистина...Хора, събудете се от този тежък сън. Включете се в каквато искате кауза. Просто станете от дивана и се включете!“
Източник: Радио Варна
